TR - EN

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü’nde Basın Mensupları ile Kahvaltılı Toplantı Düzenlendi.

Eklenme Tarihi : 22.07.2019 13.21

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü yemekhanesinde gerçekleşen toplantıya Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mümin ŞAHİN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz ÇAKICI, Başhekim Prof. Dr. Erdoğan GÜLTEKİN, Genel Sekreter Murat Kamil TIRPANCI, Başhekim Yardımcıları Prof. Dr. Savaş GÜZEL, Dr. Öğr. Üyesi Özgür AGDOĞAN, Dr. Öğr. Üyesi Berna ERDAL, Üniversitemiz Genel Sekreter Yardımcısı Adnan ARABUL ve Personel Daire Başkanı Kerem ŞEN, Hastane Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Özge Bengü ŞENİZ ve Kalite Direktörü Yıldız KOÇAK, basın mensupları ile Üniversite ve hastanenin idari personeli katıldı.

Yapılan  ikramından sonra Başhekim Prof. Dr. Erdoğan GÜLTEKİN Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü'nün kuruluşundan bu güne kadar ki yapılan çalışmalar hakkında  bir sunum gerçekleştirdi. Başhekim Prof. Dr. Erdoğan GÜLTEKİN konuşmasında, “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve  Araştırma Merkez Müdürlüğü, 2008 yılında Sağlık Bakanlığından 5 yıl süre ile devir alınan Göğüs Hastalıkları Hastanesi binasında  poliklinik hizmetine başlamıştır. Eski hastanemiz olan Göğüs Hastalıkları Hastanesi  2009 yılı Temmuz ayında başlayan tadilat ile yeni bir görünüme kavuştu. 2009 yılı Eylül ayında ise Göğüs Hastalıkları Hastanesi binayı üniversitemize tamamen devretmiş olup  bu aşamadan sonra inşaat süreci daha da hız kazandı. 2016 yılında 60.000 metrekarelik yeni binamıza taşındık. Hastanemizde ruhsatlı 386 yatak ve 87 yoğun bakım yatak sayısıyla, yıllık yaklaşık 20 bin yatan hastaya hizmet veriyoruz. Hastanemizin 13 adet ameliyathanesi ile yıllık 52 bin 884 ameliyat sayısına ulaşıyoruz. Koroner anjiyo birimimizde günlük 15 civarı, yıllık 3 bin 500 sayılarına ulaşan anjiyografi yapılmaktadır.112 ile entegrasyonu yapılmış acil bölümüyle ayda ortalama ayaktan 2300 hastaya acil sağlık hizmeti veriyoruz ve 43 farklı branşta 64 polikliniğimizde ayaktan gelen hastaları sağlıklarına kavuşturuyoruz.  Evlerinden alınıp,  evlerine bırakılan ve 24 saat hizmet veren  8 adet diyaliz yatağımız ile hizmet vermekteyiz. Merkezimizde uyku laboratuvarımız bulunmaktadır.Bölgemizde uyku laboratuvarları çok az yerde bulunduğu için 6 mükemmel yatağımız olmasına rağmen randevularda biraz daha uzun zaman veriyoruz ama bir çok devlet hastanesinde bile olmayan bir merkeziz. " diye konuştu.

     Başhekim Prof. Dr. Erdoğan GÜLTEKİN, sunumunda Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü'nde olup da bölgede olmayan ;

Çocuk Kardiyoloji Polikliniği, Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Polikliniği, Çocuk Endokrinoloji Polikliniği, Çocuk Alerji ve İmmünoloji Polikliniği, Çocuk Neonatoloji Polikliniği ile Romatoloji Polikliniği hizmetlerine değindi.

       Bir Üniversite hastanesinde olması gereken Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi (GETAT / Homeopati, Ozon Pol), Meme Kanseri Erken Tanı Ünitesi, Böbrek Transplantasyon Merkezi, Onkoloji Ünitesi, , Genetik Laboratuvarı bulunduğunu belirterek ihale aşamasındaki Kemik İliği Transplantasyon Merkezi, Radyoterapi Ünitesi ile PET CT görüntüleme Üniteleri de tamamlanınca Üniversite Hastanemizin bölgeye sunduğu ve bölge dışından bile, özellikle Onkoloji Ünitemiz için yoğun bir talebi olan sağlık hizmetinin çok daha ileriye taşınacağını vurguladı.

Başhekim Prof. Dr. Erdoğan GÜLTEKİN, hastanemizde ilk kez böbrek nakli gerçekleştirildiğini belirttikten sonra Sağlık Turizmi Yetki Belgesini almaya hak kazanıldığını ve Tekirdağ’daki kamu hastaneleri içinde bu yetkiyi alan tek hastane olduğumuzu söyledi. Sağlık Bakanlığı Kalite Akreditasyon Daire Başkanlığı tarafından yapılan 2018 yılı denetiminde  96 puan alındığını, bununla yetinilmeyerek uluslararası kalite ve akreditasyon için JCI sürecini başlattıklarını ifade etti. 2016 yılında 20 binlerde olan toplam hasta sayısının 2019 yılı itibariyle 50 binlere dayandığını belirterek mali tablolar hakkında bilgi verdi. Son olarak 0282 250 50 50 hattından gerçekleşen muayene randevusu taleplerindeki aksaklıkların çözümü için profesyonel bir çağrı merkezi ile anlaşıldığını, ayrıca internet sitesi üzerinden de bunun gerçekleştiğini belirtti ve hastane ile ilgili mağduriyet yaşanan sıkıntı ve şikâyetler için 0534 461 18 65 Whatsapp Çözüm Hattı’nı devreye soktuklarını vurguladı.

Toplantıda üniversite hastanesi hakkında bilgi veren Başhekim Prof. Dr. Erdoğan GÜLTEKİN, "Üniversitemizin en büyük eksikliklerinden bir tanesi eleştiri aldığımız konulardan biri de halk ile iç içe olmamızdı. Üniversite olarak basın ile iletişim kuramayışımızdı. Rektör Mümin Şahin'in gelmesiyle bu aşıldı ve halk ile artık üniversite iş birliği başladı. Hem de öncesiyle basın toplantısı yapmasıyla hem de diğer icraatlarını takip ettiğimizde artık Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi halk ile iç içe olduğunu göstermektedir. Buradan kendisine teşekkür ediyorum. Bu girişimin devamı olarak da tabii ki üniversitenin halka açılan yüzü hatta en büyük kapısı Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğümüz yani Hastanemiz o yüzden yine Rektör Bey'in talimatları ile halk ile iç içe olmak, eksikliklerimizi dinlemek, eksikliklerimizi tamamlamak, bizim bilgilerimizi sizler ile paylaşmak, sizde ki bilgileri almak amacıyla bugün bu toplantıyı gerçekleştirmiş bulunuyoruz" dedi.

Sonrasında Rektör Prof. Dr. Mümin ŞAHİN ve Başhekim Prof. Dr. Erdoğan GÜLTEKİN, basın mensuplarının çeşitli sorularını yanıtladılar.