TEKİRDAĞ NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZ MÜDÜRLÜĞÜ GELENEKSEL ALTERNATİF TIP MERKEZİ RUHSATINI ALDI

Eklenme Tarihi : 10.08.2018 13.45

Sağlık Bakanlığı tarafından Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği'nin 2014 yılında yayınlanmasının ardından akupunktur, hipnoz, apiterapi, fitoterapi, sülük tedavisi, kupa uygulaması, refleksoloji, ozon uygulaması, homeopati, karyopraktik ve osteopati uygulamaları ve eğitimleri bakanlık tarafından tescil edilen kurumlarca verilmeye başlandı. Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Sağlık Bakanlığı'na yapılan başvuru kapsamında, Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı GETAT denetimlerinin ardından faaliyet izni alındı.

Merkezde ilk olarak homeopati fitoterapi, sülük ve kupa  tedavileri uygulanmaya başlanacaktır.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi  Anesteziyoloji Öğretim Üyesi Doç.Dr Cengiz Mordeniz,geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına son dönemlerde Türkiye'nin yanı sıra bütün dünyada ilginin arttığını söyledi. Bu uygulamaların günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığına işaret eden Doç.Dr Mordeniz, modern tıbbın hızla geliştiğine ancak bazı hastalıkların tedavisinde yeteri kadar başarılı olamadığını belirtti.

Doç.Dr.Cengiz MORDENİZ geleneksel tıp uygulamalarının doğal olması ve hastaların çok fazla ilaç kullanmak istememeleri gibi sebeplerden dolayı hastalıklarına çare arayan birçok kişinin geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan tedavi metotlarına başvurduğunu ifade etti. Doç. Dr. Cengiz MORDENİZ, "Alternatif tıp tedavilerinin popülaritesinin artmasındaki en büyük etken kuşkusuz yan etkilerinin oldukça düşük olmasıdır" diye konuştu.

Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Merkez Müdürlüğü Başhekimi Doç.Dr Fatih HOROZOĞLU, yakın dönemde Geleneksel Alternatif Tıp Merkezini yakında Trakya Bölge Halkına açacak olmanın sevincini yaşadığını belirti.