Hastanemiz Organ Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Mesut İzzet TİTİZ Başkanlığındaki Ekip Tarafından Tekirdağ'daki İlk Böbrek Nakli Gerçekleştirildi.

Eklenme Tarihi : 23.05.2018 10.58

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Araştırma Hastanesi'inde ilk kez "böbrek nakli" gerçekleştirildi.

Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesinde yaşayan Sefer Aydın, kusma şikayeti ile NKÜ Araştırma Hastanesi'nin acil bölümüne gitti. Buradan dahiliye bölümüne daha sonra da nefroloji bölümüne sevk edilen Aydın'a, yapılan tahliller sonucunda böbrek yetmezliği teşhisi kondu.

3 yıl ilaç tedavisi gören ve iyileşmesinde gelişme sağlanamayan Aydın'a nakil kararı alındı. Babası Mustafa Aydın ile uyumlu olduğu tespit edilen Sefer Aydın'a genel cerrahi işlemlerinin ardından Prof. Dr. Mesut İzzet TİTİZ ve ekibi tarafından nakil işlemi gerçekleştirildi.

Hasta Nefroloji Anabilimdalı tarafından 3 yıldır takip edilmekteydi. "Bu hastalar için böbrek nakli tam tedavi yöntemi. Diyaliz ile de hayatlarını devam ettirebiliyorlar ama böbreğin bütün fonksiyonlarını yerine koymak bir vericiden sağlam bir böbrek alıp hasta kişiye takmakla mümkün oluyor. Ekibimizle bu nakil olayının ilkini gerçekleştirdik. Tekirdağ'daki diyaliz hastaları için çok güzel bir ümit kaynağı oldu. Hastalarımız nakil için İstanbul'a gidiyorlardı. Şimdi kendi hastanelerinde nakil olabilecekler. Bu anlamda tüm böbrek hastalarımızı hastanemize bekliyoruz."

NKÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek de araştırma hastanesinin sadece Tekirdağ'a değil tüm bölgeye hizmet ettiğini söyledi.

Araştırma hastanesinde günlük 50 ile 60 arası ameliyat gerçekleştirildiğini ve vatandaşlar daha iyi hizmet verebilmek için çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Şimşek, şöyle devam etti:

"Hastanemiz 2016 yılından beri hizmet vermektedir. Sadece Tekirdağ halkına değil Silivri'den, Keşan'dan da hasta gelmektedir. Günlük 2 bin 500 civarında hastaya hizmet vermekteyiz. Günlük 50 ile 60 arasında da ameliyatlarımız devam etmektedir. Tekirdağ'da ilk kez böbrek nakli yapıldı. Bizi son derece memnun etmiştir. Özel ameliyatladır bunlar. Hastamız 43 yaşında, babası Mustafa Aydın tarafından böbrek verildi. Başarılı şekilde sonuç alınmıştır. İnşallah bundan sonra yapacağımız ekiple, alt yapıyla diğer özel ameliyatları da sürdürmeyi düşünüyoruz. Amacımız halkımızın ihtiyaçlarını en iyi şekilde yerine getirmektir."

Organ bağışına çağrı

Hasta Sefer Aydın ise ameliyatın çok başarılı geçtiğini ve kendisini yeniden doğmuş gibi hissettiğini söyledi.

Nakil için ilk önce kendisine ardından da babasına testler yapıldığını anlatan Aydın, "Uyumlu olduğumuz tespit edildi. Sonra da nakil gerçekleşti. Şu anda yeniden doğmuş gibiyim. Hastanede dokuz gün süreyle yattım. Çok güzel bakıldım. Ölüm halinde böbreklerinizi veya herhangi bir organınızı bağışlamanızı istiyorum. Ülkemizde organ nakli bekleyen çok insan var. Sadece böbrek değil, kalp, karaciğer akciğer. Bu yüzden de ailelerin biraz daha bilinçli olması gerekiyor. Herkesin ikinci bir şansa ihtiyacı var." diye konuştu.